Blogujeme

Austrálie: vydejte se s námi do země klokanů a divoké přírody!

Austrálie je zemí, ve které můžete nalézt plno netradičních zážitků, ale i nádhernou přírodu, která vás oslní svou jedinečností.

06. 10. 2021
Gastrotoulky

Dle rozlohy je dokonce šestou největší zemí na světě. Zajímavostí je, že většina populace této krásné země je spíše na východě, další části jsou pak osídleny mnohem méně.

Základní informace

Austrálie bývá často označována za „starý kontinent“, možná také proto, že patří mezi jednu z posledních zemí, která byla Evropany tehdy objevována.

Mnoho lidí se domnívá, že je zde hlavním městem Sydney, opak je však pravdou – hlavním městem je Canberra. Můžeme však říct, že je Sydney asi zdaleka nejpopulárnějším australským městem.

Kultura

Po asi 60 000 let byla Austrálie domovem původních obyvatel, pak došlo na kolonizaci. Historie této země je poměrně zajímavá, na konci 18. století totiž sloužila jako trestanecká kolonie pro odsouzence z Velké Británie. S postupem let byla více a více „zezápadněna“ a původní obyvatelé vytlačováni. To, jak se země vyvíjí, je také v poslední době do značné míry ovlivněno migrací.

Australská přátelství se prohlubují a jsou obzvláště loajální. Je běžné, že se lidé v těžkých chvílích spoléhají na své přátele nebo kamarády více než na rodinu. Cizinci jsou často překvapeni tím, jak otevřeně a rychle si Australané začínají vytvářet základ pro tato přátelství. Vztahy navíc bývají postaveny spíše na kamarádství než na hierarchii. Tímto způsobem mají lidé tendenci projevovat úctu přátelům a vrstevníkům prostřednictvím gest rovnosti místo úcty. V sociálních interakcích je vynaloženo značné úsilí na to, aby byli všichni spravedliví.

Co zde navštívit

Určitě byste neměli vynechat australské hlavní město Canberru, které leží uprostřed nádherných přírodních rezervací a nízko položených pohoří. Dříve byla tato metropole domovem politické scény, dnes tu však naleznete mnoho světových muzeí, galerií, ale i památek. Zároveň je zde díky studentstvu velmi bujarý noční život.

Za zmínku také stojí proslulé Zlaté pobřeží, které nabízí nádherné počasí po celý rok. Lidé sem jezdí zejména za mořem a surfováním. Zároveň je zde velký počet nočních klubů, restaurací a obchodů – každý si zde tak přijde na své.

A pokud jste příznivci divoké přírody, navštivte národní park Karijini. Je velmi hornatý a proslulý svými soutěskami, kaňony a vodopády. Naleznete zde také spoustu divoké zvěře a více než 800 druhů rostlin.

Místní kuchyně

Australskou kuchyní promlouvá historie, ale i geografie a rozmanitá populace. O Velikonocích si Australané rádi dopřejí jehněčí pečeni, o Vánocích zase čerstvé krevety, ale i exotické kousky ovoce. Austrálie je v tomto ohledu zkrátka poněkud netradiční.

Velmi často si s jídlem rádi posedí i venku. Můžou to být různé grilovačky s přáteli, opékání na terasách nebo jen snídaně v parcích. Doma byste je tak příliš často nezastihli.

Zajímavosti

1. Australané se s Novozélanďany neustále přou o původ slavného dezertu Pavlova. Každý ze států se považuje za jeho „stvořitele“.

2. V Austrálii není o zvířata nouze, žije zde dokonce více klokanů než samotných lidí.

3. Nejčistší vzduch na světě byste našli v Tasmánii.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021