Blogujeme

Francie: víno, romantika a delikatesy, kamkoli se podíváš

Francie je zemí, která si pro své turisty skýtá mnoho krás. Najdete zde nejen vytříbenou kuchyni, ale i vína, bohatou historii a pohodu, která (snad) nepanuje nikde jinde.

18. 05. 2021
Gastrotoulky

Francie je, podobně jako jiné státy, známa také pod delším názvem, zde je to konkrétně Francouzská republika. Jedná se o zemi západní Evropy, přitom se však roztahuje i do dalších částí světa – patří k ní např. Korsika, část Karibiku apod.

Základní informace

Největšími sousedy jsou pro Francouze Španělé a Němci, dále také Švýcaři, Belgičané či Italové. Francie si v rámci Evropy aktuálně drží čtvrtou příčku co do zalidněnosti, při sčítání v roce 2017 zde bylo téměř 68 milionů obyvatel.

Hlavním městem je zde Paříž, která se řadí mezi jedny z nejkrásnějších měst na světě. Je známa nejen svým mírným podnebím, ale i výraznou architekturou (Eiffelova věž či Notre-Dame), světově proslulou módou, luxusem a nákupy. První restaurace v Paříži vznikly již v 18. století.

Kultura

Francie je mnohdy označována za kulturní centrum Evropy a můžeme říct, že právem. Velký význam zde má především gotika – první gotickou stavbou zde byla Bazilika Saint-Denis. Francie však postupně ztrácela na své velikosti – vytlačovala ji Itálie a její renesance.

Co do literatury se jako hlavní jména skloňují zejména Molière, francouzský herec, dramatik a spisovatel tzv. Velkého století. Z dětských knih si určitě pamatujete autora Antoine de Saint-Exupéry, který stojí za veledílem Malý princ.

Starší ročníky také určitě rády vzpomínají na herce Louise de Funèse, který se asi nejvíce proslavil coby Četník ze Saint Tropez. Zajímavostí je, že se jedná o francouzského herce se španělskými kořeny.

Co zde navštívit

Nemusíme vám říkat, která stavba je ve Francii asi nejznámější – Eiffelova věž. Ta se pro Francii stala jakýmsi symbolem, který ročně navštíví přes 6 milionů lidí. Dokončení její stavby proběhlo v roce 1889 a její výška činí úctyhodných 300,6 metrů.

Velmi populární je také zámek Versailles, který vznikl jako ukázka barokního klasicismu. Mnohé paláce se jeho krásu dokonce snažily okopírovat. Až do roku 1789 byl zámek sídlem francouzských králů.

Místní kuchyně

Hlavními dominantami jsou zde sýry a víno, pochopitelně. Skoro na každém rohu byste našli mušle, krevety, šneky a další chutná jídla. Na své si zde tak přijdou zejména milovníci mořských plodů a ryb.

Aktuálně se francouzští šéfkuchaři ve svých jídlech snaží o maximální jednoduchost, snížení doby vaření, menší porce a o to, aby bylo vařeno jen a pouze z opravdu čerstvých ingrediencí. I proto je francouzská kuchyně považována za jednu z nejprestižnějších.

Zajímavosti

1.    Pokud máte rádi turistiku, určitě si zde přijdete na své – nachází se zde totiž nejvyšší hora Evropy, Mont Blanc.
2.    Obchody, které neprodají své jídlo, jej nesmí vyhodit, ale musí jej věnovat – třeba na charitu.
3.    Podle toho, kolik ve Francii vychováte dětí, dostanete bronzovou, stříbrnou či zlatou medaili.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021