Blogujeme

Turecko: země nádherných dovolenkových destinací

Do Turecka míří každoročně mnoho turistů, a to nejen těch z Česka. Jedná se o velmi oblíbenou dovolenkovou destinaci plnou úžasných zážitků, dobrého jídla, krásných moří a vlídných místních.

16. 07. 2021
Gastrotoulky

Turecko je státem, který se rozprostírá nejen na území Asie, ale i Evropy, díky tomu má přístupnost k mnoha mořím – Egejskému, Středozemnímu, ale i Černému.

Základní informace

Domluvíte se zde nejen turecky, ale i arabsky či kurdsky, hlavním převládajícím náboženstvím je zde islám. První zmínky o civilizaci na území dnešního Turecka pochází přibližně z 18. až 13. století před Kristem.

Kromě moří si zde přijdou na své také milovníci turistiky – země je prakticky poseta různými horami – nejvyšší horou je zde Ararat s nadmořskou výškou 5 165 metrů.

Kultura

V Turecku je důsledně dodržován ramadán, tedy měsíc, kdy se slaví boží zjevení. Slavnosti jsou doprovázeny půstem, ten je však přebrán od křesťanů a židů. Lidé zde berou půst za akt vnitřní čistoty a prohlubování jejich víry.

Zajímavostí je, že se Turci na vyjádření pozdravu dotýkají tvářemi. Najdete zde však plno dalších zajímavých svátků, se kterými byste se jinde setkali jen stěží – patří k nim např. velbloudí zápasy či olejové zápasy.

Co zde navštívit

Turecko svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavostí. Jednou z nich je např. také ruiny Ephesus. Turisté z celého světa sem chodí po zachovalých římských ulicích, hledí na mohutné památky a nasávají starodávnou duši tohoto zničeného města. Pohodlným způsobem, jak si prohlédnout památky, je jednodenní prohlídka Ephesu a domu Panny Marie z Izmiru.

Za zmínku stojí také významné místo Pamukkale. Pamukkale je neskutečný přírodní zázrak zvlněných polokruhových, čistě bílých travertinů, které sedí mezi zelenými zemědělskými poli. Tato bílá hora je jedním z nejfotogeničtějších míst Turecka a jednou z nejznámějších památek v zemi. Na vrcholu travertinové hory leží ruiny římského lázeňského města Hierapolis. Zde najdete vyhlášený bazén s horkými prameny a odpočinout tak od všech vašich bolestí.

Místní kuchyně

Na turecké kuchyni se podílí zejména původní osmanská kuchyně. Najdete zde prvky tureckých kmenů, Persie, Indie, ale i arabské kuchyně. Patrně nejznámějším pokrmem je asi pro všechny dobře známý döner kebab.

Můžete si zde také pochutnat na různých sladkostech, zejména pak na chalvě („turecký med“) a baklavě (velmi sladký a tučný koláč).

Mezi nejznámější nápoje zde patří ajran, který vzniká z vody a jogurtu. Populární je však i v dalších zemích, nejen Turecku.

Zajímavosti

1.    V Turecku se nachází více antických památek než v Řecku.
2.    Kebab je v Turecku dokonce národním jídlem, může být také vyráběn z ryb.
3.    V Turecku jsou na tržištích a bazarech na smlouvání zvyklí – smlouvání zde má dlouholetou tradici.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021