Blogujeme

Argentina: země vína i proslulého Buenos Aires

Argentina pokrývá většinu území Jižní Ameriky a je osmou největší zemí světa. Je velmi zajímavá tím, že tu snad najdete všechna možná prostředí – lesy, pouště, tundru, ale i pláně, hory nebo oceán.

01. 07. 2021
Gastrotoulky

Argentina je zemí mnoha krás, byla prohlášena za nezávislou v roce 1816. Do té doby byla pod nadvládou Španělů.

Základní informace

Argentina sestává ze 23 provincií a auton. města Buenos Aires. Moc se však nemůže pohodnout s Velkou Británií, se kterou vede rozepře o Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy a Falklandy.

Španělská kolonizace začala v Argentině v 16. století. Ještě na začátku 20. století byla dokonce sedmou nejbohatší ekonomikou světa, pak však přišla poněkud tvrdá diktatura a tím i pozvolný úpadek. Platidlem je v této zemi argentinské peso (ARS).

Kultura

V Argentině naleznete jak domorodé, tak španělské tradice a zvyky, může za to především evropská migrace a celková globalizace. Většina lidí zde tak má evropský původ a jsou na to velmi hrdí.

V městech, jakými je např. i Buenos Aires, je však vliv evropské kultury mnohem menší. Hodně lidí zde pracuje v průmyslových, obchodních a veřejných odvětvích. Jsou zde patrné velké rozdíly ve vzdělanosti – nižším třídám obyvatelstva se vzdělání příliš nedostává.

V čím větším městě žijete, tím horší je zde sehnat místo k bydlení, může za to především zhoršující se ekonomická situace země. Lidé zde tak mnohdy nemohou zabezpečit vlastní rodiny.

Co zde navštívit

Jedním z nádherných přírodních úkazů, které můžete v Argentině navštívit, jsou vodopády Iguazú. Jsou součástí UNESCO a užijete si jich opravdu „do mokra“ jen kousek od nich vedou chodníčky, takže zážitek to bude opravdu maximální. Můžete navštívit i několik plošin, ze kterých pořídíte skvělé záběry na památku. Vodopády Iguazú tvoří 150–300 menších vodopádů, jejich počet se mění v závislosti na ročním období.

Za zmínku stojí také národní park Tierra del Fuego. Jeho rozloha je asi 156 000 akrů a je to to pravé místo, pokud máte rádi pěší túry. Na své si tu přitom přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí a experti. Zajímavými úkazy jsou tu především ledovcová jezera, různé vodopády a velmi husté lesy, ve kterých se všechny vaše myšlenky jednoduše vytratí.

Místní kuchyně

Argentinská kuchyně je charakterizována svým množstvím masa, zejména pak hovězím – jde to vidět i v popularitě argentinských steaků po celém světě. Velmi často jsou také grilovány telecí a vepřové maso.

Omáčka, která je tu k masu podávána, Chimichurri, je jedním z nejznámějších požitků argentinské kuchyně. Najdete zde také mnoho lahodných sladkých pokrmů, jakými jsou např. slavné Alfajory.

Zajímavosti

1.    Argentinci si velmi potrpí na odpolední siestu. Nejsou tak otevřeny restaurace, obchody, ani cokoli jiného. Pochopitelně jen v menších městech.
2.    Sportem, který má v Argentině největší oblibu, je fotbal.
3.    U schůzek, které si s místními domlouváte, můžete počítat s téměř 20–30minutovým zpožděním. Argentinci jsou velmi nedochvilní.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021