Blogujeme

Belgie: pivo a wafle, kam se jen podíváš

Belgie je jednou z nejmenších zemí Evropy, možná i proto o ní není tolik slyšet. Rozhodně však nemůžeme říct, že by nebyla zajímavá a neměla své jedinečné kouzlo. Poznejte ji spolu s námi!

03. 03. 2022
Gastrotoulky

Belgie se ještě do roku 1830 hlásila pod Nizozemsko, od toho se však v daném roce odtrhla a je považována za nezávislou. Následně pak během světových válek docházelo k její okupaci Němci, ti pak ale odtud byli vyhnáni americkými a britskými vojáky.

Základní informace

Belgie je oficiálně královstvím, jehož hlavní město je tolik známý Brusel. Při sčítání v roce 2020 měla přibližně 11,6 milionů obyvatel, tedy asi jen o 900 tisíc obyvatel více než Česko.

Domluvili byste se zde vícero jazyky, značně však převládá nizozemština, dále pak francouzština a němčina. Pokud bychom měli zmínit náboženství, pak zde převládají zejména římskokatolíci, a to s podílem 77 %.

Kultura

Belgie je v podstatě zemí středně velkých a malých měst, z nichž mnohé mají dlouhou historii. V centrálních částech těchto měst jsou mezi sítí starobylých kostelů a tržišť postaveny řady řadových domů. V devatenáctém století bylo v těžařských a průmyslových oblastech postaveno mnoho dělnických měst.

Bohatství se nejčastěji projevuje prostřednictvím domů a aut. Obecně existuje jen málo externích ukazatelů tříd chování. Vyšší třídy jednají diskrétně a lidé málo rozlišují mezi třídami nebo společenskými vrstvami.

Hodnoty, které se rodiče snaží předat svým dětem, jsou čestnost, dobré vystupování, tolerance a odpovědnost, ale existují regionální a třídní rozdíly. Někde se zase více preferuje poslušnost a „čistota“, jinde zase loajalita a odvaha. Brusel zase přikládá velkou váhu nezávislosti a autonomii.

Co zde navštívit

Jedním z míst, která se vyplatí navštívit, je určitě La Grand Place v Bruselu. La Grand Place (také známé jako De Grote Markt) je lemováno pečlivě zachovalými cechovními domy a dalšími velkolepými budovami, které představují belgickou lidovou architekturu v celé své kráse. Jedné straně dominuje zdobená středověká radnice, mistrovské dílo gotické architektury. Grand Place bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO pro svou vynikající reprezentaci architektury konce 17. století.

Pro mnoho návštěvníků je role Belgie v první linii první světové války a zejména flanderská bitevní pole kolem Ypres hlavním důvodem, proč se sem vydat. Nejen historicky důležitá bojiště jsou významným poutním místem. Zachovalé zákopy se táhnou kilometry kolem města Ypres, přičemž tato oblast je také poseta rozlehlými hřbitovy pro tisíce vojáků, kteří zde zemřeli.

Místní kuchyně

Nejznámější jsou zde asi proslulé belgické vafle. Existují dva druhy vaflí, ty obdélníkové, které nejsou tak sladké jako ostatní druhy, ale jsou přelité čokoládou, smetanou a různým strouhaným ovocem. Druhá varianta je malá a má „zakořeněné“ krystalky cukru. Co místo, to jedinečná chuť.

Nemůže být opomenuta ani belgická čokoláda. Vyrábí se od 19. století a tvoří hlavní součást ekonomiky a belgické kuchyně. Od té doby se kuchyně vyvinula tak, aby se čokoláda vešla do mnoha jejích dezertů, jako jsou pralinky, lanýže a mnohé další.

A pokud si nemůžete odpustit guláše, i Belgie má pro vás jeden speciální! Nazývá se Waterzooi a jedná se o guláš nebo polévku z kuřecího masa nebo ryb, zeleniny, smetany a vajec. V zimě vás určitě skvěle zahřeje!

Zajímavosti

1. Věděli jste, že slovo spa, kterým označujeme lázně, pochází právě z Belgie? Jedná se o město Spa, kde byl v 18. století otevřen první lázeňský resort.

2. Saxofon byl vynalezen v Belgii ve 40. letech 19. století.

3. Pokud jste milovníky historie, je Belgie přesně to pravé! Najdete zde totiž kolem 3 000 hradů.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021