Blogujeme

Brazílie: rozmanitá gastronomie i zajímavá kultura, kamkoli se podíváš

Navštivte v dalším dílu našeho gastroputování jednu z nejvíce kulturně i gastronomicky rozmanitých zemí světa – Brazílii! Ať už jste milovníky pralesů či karnevalů, tato země si ukrývá pro každého něco.

26. 05. 2021
Gastrotoulky

Země je nejčastěji skloňována v souvislosti s jedním městem – Rio de Janeiro, které své návštěvníky láká na prvotřídní zábavu a zážitek, který nikde jinde nenajdete.

Základní informace

Brazílie je tvořena celkově 26 státy a jedná se o nejlidnatější část Jižní Ameriky. Rozlohou se pak v celosvětovém měřítku řadí na krásné 5. místo. Našli byste zde, jak už bylo řečeno, Amazonský prales – jedná se o největší světový deštný prales, jeho rozloha je totiž úctyhodných 5 500 000 kilometrů čtverečních. Největší část obyvatelstva tvoří Portugalci, kteří se zde dostali kolem roku 1500. Prvním mořeplavcem byl Pedro Álvares Cabral.

Kultura

Kultura Brazílie byla (a stále je) velmi ovlivněna právě portugalskou kolonizací, ale i vztahy s USA. Vesnice jsou velmi náboženské, náboženství tak zde má poměrně silný vliv na zvyky a tradice. V Amazonii byste dodnes nalezli některé indiánské kmeny.
Pokud si zde chcete zatančit, měli byste se naučit sambu. Jedná se o hudební styl původem ze západní Afriky, který je dokonce zapsán na seznamu světového nehmotného dědictví UNESCO.
Riu také vévodí Socha Krista Spasitele, která se tyčí na kopci Corcovado. Jedná se nejen o významný symbol města, ale i často navštěvovanou turistickou atrakci. Socha svýma roztaženýma rukama tzv. „objímá a chrání celé město“. Její slavnostní odhalení proběhlo v roce 1931.

Co zde navštívit

Za zmínku stojí nejen samotné Rio de Janeiro, ale i velká spousta dalších míst, která vás zkrátka chytí za srdce. Mluvíme např. o vodopádech Iguazu – jedná se o světově největší systém vodopádů, na který můžete narazit. Navíc jsou skvěle dostupné – nedaleko se totiž nachází letiště.
Zajímavé je také uměle vybudované město Brasília. Jeho myšlenka je opravdu jedinečná a rozhodně tak stojí za návštěvu.
A pokud se na Rio chcete podívat „skoro z ptačí perspektivy“, určitě navštivte tzv. Cukrovou Homoli. Její vrchol dosahuje výšky 396 metrů a můžete se zde vypravit lanovkou.

Místní kuchyně

Brazilská gastronomie je velmi rozmanitá. Najdete zde něco z Evropy, z Afriky, Japonska, ale i od původních Indiánů.
Národním jídlem je zde feijoada – jedná se o velmi vydatné jídlo, které se podává v pravé poledne. Základem jsou černé fazole a dušené maso s uzeninou. Nejznámějším nápojem, na který nedají Brazilci dopustit, je káva. Mimo kávu se zde však také ve velkém pěstují pomeranče, cukrová třtina, banány, kakao, oříšky kešu a mnohé další plodiny.

Zajímavosti

1.    Bývalý brazilský prezident Juscelino Kubitschek de Oliveira má mj. i české kořeny.
2.    Kvůli portugalské kolonizaci se v Brazílii mluví právě portugalsky.
3.    Název „Brazílie“ země získala díky posvátnému stromu.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021