Blogujeme

Černý čaj: poznejte tento druh plný chuti, který je prospěšný našemu zdraví

Čaje obecně mají mezi lidmi velkou oblibu, ne nadarmo se také říká, že jsou hned po vodě druhým nejoblíbenějším a nejvíce využívaným nápojem, a to napříč mnoha kulturami.

01. 10. 2021
Suroviny

U černého čaje dochází v porovnání s běžným zeleným čajem k delší fermentaci, má tak silnější vůni. I když se mu říká „černý“, tak je jeho barva ve skutečnosti spíše načervenalá, ve východní Asii se mu také právě velmi často říká „červený čaj“.

Odkud se k nám vlastně vzal

Původem je černý čaj z Číny. Čím více je černý čaj oxidovaný, tím déle si je schopný udržet svou svěžest – to bylo v minulosti důležité zejména pro jeho vývoz do ostatních zemí světa. V tomto ohledu si tak černý čaj drží menší výhodu oproti jeho „zelenému bratranci“.

Čaj byl dříve velmi často využíván jako platidlo, po jeho vysušení byl lisován do cihel, které se daly snadno převést. Má se za to, že se o jeho rozšíření po Evropě zasloužili nejvíce Holanďané, když jej sem přivezli kolem roku 1610, postupně se pak začal rozšiřovat i do dalších zemí světa. Jeho popularita vzrostla také tím, jak se do něj začal přidávat cukr, který Angličané dováželi z karibských kolonií.

Na jaké druhy můžete běžně narazit

Aktuálně jsou asi největšími producenty černého čaje Srí Lanka, Afrika a Indie. Mezi nejvíce oblíbené druhy patří zejména Assam, Kenyan, Ceylon a Darjeeling.

Assam je druh pěstovaný v Indii, který se hodí jak k cukru, tak i k mléku, určitě si jej tak skvěle vychutnají například v Anglii. Kenyan, tedy čaj z Keni, je zajímavý svou plnou chutí. Pokud tedy máte raději výraznější odrůdy, je tento pro vás jako dělaný. Cejlonské čaje jsou zajímavé tím, že nikde nenajdete stejný. Jejich vlastnosti totiž z velké části závisí na tom, odkud je berete. Většinou se však shodují ve dvou věcech – jsou silné a v chuti byste rozpoznali mnohá koření. Darjeeling je čaj pro ty, kdo nemusí moc výrazné tóny. V chuti je tak jemnější a více bylinný. V Indii se také velmi často využívá coby základ pro kořeněný nápoj Chai.

Více kofeinu než v kávě?

Obecně je nejvíce kofeinu, pochopitelně, v samotné kávě. Mnoho lidí si však myslí, že v jeho množství „vede“ čaj zelený, není tomu ale tak. Černý čaj obsahuje mnohem více kofeinu než jeho zelený příbuzný. V běžném hrnku nápoje naleznete u kávy přibližně 95–200 mg kofeinu, u černého čaje pak 14–61 mg a u zeleného 24–40 mg. Výsledná hodnota se pak, samozřejmě, liší v závislosti na druhu a způsobu pěstování.

Zajímavosti

1. Černý čaj je pro tělo velmi prospěšný; snižuje tvorbu zánětů, slouží jako prevence vzniku rakoviny.
2. Černý čaj bývá často využíván i pro přípravu dezertů.
3. To, že černý čaj (nebo čaje obecně) dehydratuje, je pouze mýtus.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021