Blogujeme

Chorvatsko: země, do které se ročně vydá mnoho Čechů

Chorvatsko je bezpochyby jednou z nejvíce navštěvovaných letních destinací, a to nejen českými turisty, ale i těmi ze zahraničí.

24. 03. 2022
Gastrotoulky

Lidé zde najdou mnoho skvělého: výbornou kuchyni, historii, krásné počasí, čisté moře, ale i pořádný noční život.

Základní informace

Chorvatsko se nachází v jihovýchodní Evropě a je geograficky velmi rozmanité. V horských oblastech jsou zimy chladné a zasněžené a léta mírná. Pobřežní oblasti země mají středomořské klima s horkými, slunečnými léty a mírnými zimami. U tohoto pobřeží se nachází více než tisíc ostrovů.

Chorvatsko je dle mnoha výzkumů 18. nejpopulárnější destinací na světě. A my se nedivíme. Turismus je zde přitom hlavním zdrojem příjmů, na HDP se dokonce podílí z přibližně 20 %.

Kultura

Chorvaté jsou hrdí na svou literární tradici, která se datuje kolem roku 1100. První tištěnou knihou v chorvatském jazyce byl Hrvojův misál – liturgický text vytištěný v roce 1483. Mezi velikány chorvatské literatury 20. století patří hojně překládaný romanopisec, básník, esejista, dramatik, polemik a kritik Miroslav Krleža (1893–1981) a lyrický básník, esejista a překladatel Tin Ujević (1891–1955).

Monumentální sochy amerického umělce chorvatského původu Ivana Meštroviće (1883–1962), kterého francouzský sochař Auguste Rodin kdysi nazval „největším fenoménem mezi sochaři“, syntetizují zvláště chorvatský národní romantismus s celou evropskou tradicí. Jeho díla zahrnují mnoho náboženských reliéfů a postav vyřezaných v ořechu. Meštrović navrhl svůj vlastní dům ve Splitu, který se nyní používá jako muzeum pro jeho díla.

Velký důraz kladou Chorvati také na módu, která je velmi ovlivněna především Itálií. Svým oblečením chtějí dát najevo, že i oni se mohou řadit mezi přední evropské elity.

Co zde navštívit

Chorvatsko se nachází na Balkáně a od války za nezávislost na konci 90. let se opět stalo jednou z hlavních turistických destinací Evropy. Stejně jako většina Evropy se Chorvatsko může pochlubit svým podílem na středověkých městech a historických ruinách, ale to, co dělá tuto zemi výjimečnou, je její bohatství ohromujících přírodních atrakcí, jako jsou Plitvická jezera, velkolepé pobřeží Jaderského moře a nádherné ostrovy.

Dubrovník je miláčkem chorvatské turistické scény díky malebnému starému městu ze středověku. Dále na sever podél pobřeží je Split, známý jako místo, kde si římský císař Dioklecián před téměř 1 700 lety postavil pěkný malý palác.

Dále ve vnitrozemí najdete hlavní město Záhřeb s neoklasicistními budovami a možnostmi pro pěší turistiku v krásném národním parku Krka.

Místní kuchyně

Za zkoušku rozhodně stojí tzv. „černé rizoto“. „Černé rizoto“, které je uvedeno na téměř každém dalmatském jídelním lístku, je mnohem chutnější, než se zdá. Inkoust z olihně poskytuje výrazné zbarvení a uspokojující chuť, chobotnice a další mořské plody zase masité přísady. Obvykle se připravuje ráno a ohřívá, takže vám na stůl přijde hodně rychle. Pokrm najdete pod označením Crni rižot.

Za zmínku stojí také polévka Gregada. Tzv. rybí guláš, který je nejvíce spojován s ostrovem Hvar, se často připravuje z kanice – ten je nakrájen na velké kousky a přidá se do hrnce s nakrájenými bramborami a olivovým olejem. Kuchaři pak přidávají své vlastní doplňky, obvykle petržel. Vše se vaří v hrnci na pomalém ohni, čas od času je potřeba s jídlem trochu zatřepat, ale tak, aby kousky zůstaly celé. Ideálním doplňkem je sklenka vína.

Zajímavosti

1. Ve městě Záhřeb se večer pouliční lampy dodnes zapalují ručně.
2. V Chorvatsku se natáčel i jeden z nejslavnějších seriálů současnosti – Hra o trůny.
3. Nejstarší katedrálou světa je Katedrála svatého Duje ve Splitu. Má už více než 1 700 let.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021