Blogujeme

Čína: poznejte zemi orientálních chutí i bájných draků

Čína patří mezi jednu z nejvíce tradicemi-propletených a zajímavých zemí, na které v tom našem světě můžete narazit.

03. 06. 2021
Gastrotoulky

Je známá nejen pro svou typickou asijskou gastronomii, ale také tradice, kulturu a náboženství.

Základní informace

Čína se rozkládá na území o velikosti přibližně 9,6 milionu kilometrů čtverečních, je také považována za nejlidnatější zemi světa. Většina světové produkce pochází právě z Číny, dochází zde k montáži elektroniky, šití oblečení, pěstování plodin – děje se tu zkrátka úplně všechno.

Hlavním městem je zde Peking, v rámci politického systému zde vládne komunismus. Dle sčítání z roku 2017 se v Číně v daném roce nacházelo téměř 1,5 miliardy obyvatel. Mezi největší „sousedy“ jsou považovány Indie, Pákistán, Mongolsko, Severní Korea nebo třeba Vietnam. Menších sousedů je však mnohem více.

Kultura

Oblastí, ve které je Čína nejen velmi vyspělá, ale také rozmanitá, je právě kultura. To také vyplývá z toho, že se zde nalézá mnoho menšin. Slaví se velké množství svátků, např. Svátek dračích lodí. Jedná se o festival, který byl od roku 2008 znovu-prohlášen státním svátkem. Během tohoto festivalu probíhají různé soutěže a závody lodí.

Největší slávou je ale bezpochyby Čínský nový rok, slaví se na pomezí ledna a února. Oslavy trvají mnoho dní. Rodiny se schází na společné večeře – podává se zejména ryba, která symbolizuje přebytek. V předvečer Nového roku se také úklidem z domu vynáší „vše špatné“, co si s sebou do dalšího roku brát nechceme.

Mimo to je však také Čína proslulá svým výtvarným uměním, literaturou či hudbou. V rámci literatury je znám zejména básník Li Po. Ve svých básních povídá o víně, přátelství, krásách života, ale i o přírodě samotné.

Co zde navštívit

Mezi nejslavnější, krásně dochované, památky patří bezesporu Velká čínská zeď. Ta v minulosti sloužila jako obrana Číny před nájezdy Mongolů, její délka je bezmála 2 000 km. První podoba zdi byla zbudována zhruba v 5.–3. století před naším letopočtem. Aktuální verze však pochází až z období od konce 15. do začátku 17. století.

Za zmínku ale také určitě stojí tzv. Zakázané město. Jedná se o komplex budov v Pekingu, které byly vybudovány za dynastie Ming. Zakázané město sloužilo od 15. století jako sídlo císařů. Obyčejný smrtelník se sem v minulosti neměl šanci dostat, a to pod pohrůžkou smrti. Císař zde byl jen se svým doprovodem.

Místní kuchyně

Čínská kuchyně se nevyznačuje pouze jedním stylem, ale mnoha. Jídla jsou většinou více kořeněná a připravovaná na grilu či v páře. Hlavními přílohami jsou rýže a nudle.

Často zde narazíte na rozličné plody moře nebo jídla se sladkokyselou chutí. Pokud si však libujete v exotických věcech, najdete tu i takové vymoženosti jako hadí nebo psí maso. V Číně tak máte šanci vyzkoušet opravdu skoro cokoli.

Zároveň, i přes množství grilovaných či smažených pokrmů, je čínská kuchyně zdravá a bohatá. Prakticky ke všemu je přikládáno nemalé množství zeleniny.

Zajímavosti

1.    Nejvyšším bodem Číny je hora Mount Everest, jejíž vrchol je ve výšce asi 8 850 metrů nad mořem.
2.    Dodnes byste v Číně mohli být odsouzeni k trestu smrti.
3.    Čínští vojáci mají na límcích špendlíky – kvůli tomu drží hlavy vysoko a vzpřímeně.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021