Blogujeme

Finsko: země věčného chladu a rybolovu

Finsko je jednou z nejsevernějších a geograficky nejvzdálenějších zemí světa a je vystaveno drsnému klimatu. Téměř dvě třetiny Finska pokrývají husté lesy, což z něj činí nejhustěji zalesněnou zemi v Evropě.

12. 07. 2022
Gastrotoulky

Finsko je severský stát, jehož cílem je být do roku 2035 uhlíkově neutrální. Je to také nejšťastnější země na světě. Finské hlavní město Helsinky je známé svým designem a architekturou.

Základní informace

První obyvatelé Finska byli v zemi před více než 10 000 lety. O mnoho století později dnešní Finsko dobyli předchůdci Švédů a Rusů. V roce 1809 se tato krásná a divoká země stala autonomní součástí Ruské říše, plnou nezávislost však získala v roce 1917. Finsko bylo také první evropskou zemí, která umožnila ženám volit, a to v roce 1906.

Finové jsou známí svou skromností a sebepodceňujícím smyslem pro humor.

Kultura

Finové se považují za rovnostářské lidi, jejichž kultura je založena na demokratických principech respektu a vzájemné závislosti.

Mají rádi lidi pro to, jací jsou, a ne pro to, čím se živí, pro své profesní úspěchy nebo pro to, kolik peněz vydělávají. Jsou hrdí na to, že jsou ve svých osobních vztazích upřímní. Ve Finsku je ve většině rodin velmi důležitá rovnost pohlaví. Je běžné, že oba rodiče vaří večeři nebo uklízí dům.

Finsko sdílí své jazykové kořeny s Estonci a Maďary. Zatímco obyvatelé Skandinávie se vynořili ze severní Evropy, obyvatelé Finska emigrovali z východu. Přes své jedinečné kořeny sdílejí v současnosti Finové více kulturních rysů se sousedními skandinávskými zeměmi než se svými východními sousedy.

Co zde navštívit

S tak nedotčenou krajinou je Finsko vysněnou destinací všech milovníků přírody. Pro outdoorové nadšence je zimní středisko Levi bezpochyby tou nejlepší volbou pro opravdu nespoutanou zábavu. Levi se nachází ve finském Laponsku a může se pochlubit kilometry tratí jak pro lyžování, tak i snowboarding.

Podél pobřeží jižního Finska je Turku, město, které sloužilo jako hlavní město Finska po většinu 19. století a je také považováno za nejstarší v zemi a je domovem bezpočtu historických atrakcí a kulturních památek.

Místní kuchyně

Vyzkoušet můžete např. tzv. Karjalanpiirakku. Karjalanpiirakka je ve Finsku velmi oblíbené pečivo původem z oblasti Karélie. Žitná kůrka se tradičně plní rýžovou kaší a přelije vaječným máslem. Ve Finsku se jí k snídani, jako svačina a dokonce se podává na svatbách.

Nevynechejte však ani rybí koláč Kalakukko. Kalakukko pochází z finského regionu Savonia. Tradičně se připravuje z žitné mouky, dochucuje solí a plní se rybami, vepřovým masem a slaninou. Když rybí kosti změknou, maso a rybí šťáva se vaří celé hodiny v troubě, aby vznikla vlhká náplň.

Zajímavosti

1. Ještě v 19. století byla hlavním jazykem Finska švédština.
2. Téměř polovina zahraniční populace Finska žije v Helsinkách.
3. Všichni Finové se učí švédsky na střední škole.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021