Blogujeme

Hlíva ústřičná: poznejte zázračné účinky této skvělé houby

Hlíva ústřičná patří do skupiny žábrových hub a je skvělým doplňkem každé bezmasé stravy.

26. 05. 2022
Suroviny

Existuje asi 40 různých poddruhů hlívy ústřičné. Všechny tyto druhy jsou jedlé a běžně se používají v pokrmech, jakými jsou těstoviny, guláše nebo třeba v hranolcích.

Oč se vlastně jedná?

Hlíva ústřičná je oblíbená po celém světě pro svou jemnou texturu a jemnou, pikantní chuť. Houby mají obvykle široké, tenké klobouky ve tvaru ústřice nebo vějíře a jsou bílé, šedé nebo tříslové, s žábrami lemujícími spodní stranu. Klobouky bývají někdy řasnaté a lze je nalézt ve shlucích malých hub nebo jednotlivě jako větší houby.

Jak je vařit a jak chutnají?

Když je hlíva uvařená, má hladkou texturu podobnou ústřici a někteří říkají, že má lehký náznak chuti mořských plodů. Možná i právě odtud pramení jejich název. Lze zde také cítit jemnou anýzovou chuť. Oba chuťové tóny jsou však velmi jemné a obvykle je v pokrmu nelze nijak zvlášť zjistit. Celkově mají velmi jemnou chuť s lehkým zemitým tónem.

Jako všechny houby se i hlíva chová tak, že nasákne veškerou vodu, se kterou přijde do styku. Pěstovaná hlíva ústřičná obvykle nepotřebuje nijak důkladné čištění. Očištěné houby můžete orestovat, dusit, smažit nebo grilovat. Houby použijte celé, nakrájené na plátky nebo jednoduše natrhané na přiměřeně velké kousky. Hlívu můžete jíst i syrovou (třeba v salátech), bude mít však lehce kovovou chuť.

Jak je skladovat?

Voda je největším nepřítelem hlívy ústřičné. Uchovávejte ji proto ve volném papírovém sáčku (ne plastovém) v lednici po dobu až tří dnů. Nejlépe si je totiž vychutnáte čerstvé. Sušené houby by měly být skladovány ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě po dobu maximálně jednoho roku. Vařené houby vydrží v lednici až tři dny nebo je lze zmrazit až na tři měsíce. Nedoporučujeme zmrazovat houby v syrovém stavu, neboť vlhkost narušuje jejich jemnou strukturu.

Benefity

Hlíva ústřičná poskytuje antioxidanty, což jsou látky, které pomáhají snižovat poškození buněk ve vašem těle. Některé výzkumy naznačují, že konzumace hlívy ústřičné může snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a cholesterol. Studie na lidech s diabetem a bez něj zjistily, že hlíva ústřičná může zlepšit hladinu cukru v krvi a další aspekty zdraví, pokud je užívána jako doplněk nebo konzumována jako součást stravy.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021