Blogujeme

Itálie: země těstovin, pizzy, ale i nádherné antické historie

Itálie leží na Apeninském poloostrově krásného tvaru kozačky. Jedná se o velmi rozmanitou zemi, do které ročně přijíždí mnoho turistů objevovat místní krásy – ať už ty historické či gastronomické. Je velmi populární i díky množství dalších ostrovů, které z ní dělají zemi „opravdu pro každého“.

12. 08. 2021
Gastrotoulky

Ačkoli je Itálie ideálním místem pro letní dovolenou, mnoho lidí ji volí také v zimě pro své lyžařské radovánky. 

Základní informace

Ačkoli je Itálie velmi krásnou zemí, můžete zde vidět mnoho kontrastů, zejména pak mezi jižní a severní částí země. Sever je více průmyslový a vyspělý, jih spoléhá zejména na zemědělství. I přesto byste ji však našli na seznamu sedmi nejrozvinutějších zemí světa.

Hlavním městem je Řím, který své návštěvníky láká zejména na skvělé gastronomické prožitky a kulturu, kterou nenajdete skoro nikde jinde.

Kultura

Zajímavé v této zemi je určitě i to, že kolem 96 % obyvatel tvoří samotní Italové, přistěhovalců je zde tedy velmi málo. Na kulturu přitom mají svůj určitý vliv i Francie, Rakousko, Švýcarsko nebo třeba Slovinsko.

Italové si velmi váží rodiny a jsou velmi temperamentní. Zároveň se „v rodinování“ neomezují jen na tu nejbližší rodinu, ale i širší. Rádi se setkávají a společně tráví svůj volný čas. K tomuto jsou pak vedeny i jejich děti – nikdy nezapomenout na rodinu, začlenit se, zůstat rodině věrný. Právě to jsou jejich hlavní hodnoty.

Našli byste zde mnoho architektonických stylů – od renesance, baroka, klasického římského až po neoklasicistní.

A pokud chcete zažít opravdu nevšední zážitek, určitě si zajděte na italskou operu – třeba na „Aida“ a „La Traviata“, obě od Giuseppe Verdiho, nebo třeba na „Pagliacci“ od Ruggera Leoncavalla.

Co zde navštívit

Nebyla by to dovolená v Itálii, kdybyste nenavštívili slavné římské Koloseum nebo Šikmou věž v Pise. Mimo tyto „turistické pasti“ zde ale také najdete krásné hrady, mezi nimi např. Valle d'Aosta Fort Bard, Ussel nebo Verrès.

Pokud jste spíše milovníky muzeí, pak se vám bude zajisté líbit ve Florencii či Benátkách.

Místní kuchyně

Italská kuchyně je pro mnoho lidí jakýmsi uměním – najdete zde sýry, vína, skvělé těstoviny, ale i mnoho dalšího. To, na čem si můžete pochutnat, záleží také na tom, kde se aktuálně nacházíte. Každý region má totiž své vlastní speciality.

Sever Itálie je např. více proslulý rybami, sýry, vepřovým masem nebo třeba klobásami. Na jihu byste zase spíše našli kapary, rajčátka, olivy a olej z nich, lilek, papriky a další suroviny.

Zkuste si dát v Itálii pořádnou porci lasagní nebo špaget – uvidíte, že u nás se k tomu ani zdaleka nemůžeme přiblížit.

Zajímavosti

1.    Téměř 4/5 Itálie tvoří hory.
2.    V rámci Itálie byste našli i dva samostatné státy – San Marino a Vatikán.
3.    Itálie má svou „vinnou kašnu“, ze které teče 24 hodin v kuse červené víno, a to zcela zdarma. Výjimku mají pouze opilci.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021