Blogujeme

Izrael: poznejte jednu z nejzajímavějších zemí Blízkého východu

Izrael je jen velmi malou zemí Blízkého východu, která má velmi různorodé klima – na severu země byste totiž našli zasněžené hory, na jihu zase horkem rozpálené pouště.

27. 07. 2021
Gastrotoulky

Blízkými sousedy Izraele jsou např. Sýrie, Egypt nebo Jordánsko. Hlavním městem je zde Jeruzalém, který mohou znát především křesťané. Zajímavé však je, že toto město nebylo jako hlavní město doposud mezinárodně uznáno.

Základní informace

Vodní plocha v Izraeli zaujímá asi jen 2 % povrchu, celkově se jedná o 150. „největší“ zemi na světě čítající kolem 8,5 milionu obyvatel.

Největší náboženské zastoupení zde zaujímají Židé, kteří tvoří asi 75 % všech obyvatel, přibližně 21 % zaujímají Arabové a zbylou část pak ostatní menšiny. Poprvé se o Izraeli dovídáme asi ve 13. století před naším letopočtem ve starověkém Egyptě.

Kultura

Izrael je obrovskou směsicí mnoha kuchyní, ale i zvyků a náboženství. Na kulturu zde mají patrně největší vliv právě přistěhovalí Židé, kteří si s sebou přinesli své kulturní zvyky. V izraelské kultuře se poměrně často mísí východní i západní vlivy.

Hlavním jazykem, kterým se zde dorozumíte, je hebrejština, která může na některé lidi působit tvrdě, dokonce až agresivně. Izraelci také věty dost často zkracují, pro běžného člověka tak mohou zůstat některé věty lehce nepochopeny. Vřelost vám tak Izraelci ukazují spíše tónem hlasu než slovy.

Jsou to však velmi pohostinní a vřelí lidé. Rádi vás přivítají potřesením ruky a polibky. Pokud se jen trochu zmíníte o tom, že byste rádi vyzkoušeli jejich proslulou pohostinnost, ale nemáte vlastně kde, protože zde nikoho neznáte, určitě se dočkáte vřelé nabídky na společnou večeři. Izraelci jsou už zkrátka takoví.

Co zde navštívit

Pokud jste příznivci přírodních monumentů, určitě vám můžeme doporučit návštěvu Červeného kaňonu (Red Canyon). Najdete jej jen nedaleko letoviska Eliat. Kaňon je přitom vhodný k návštěvě bez ohledu na to, jaké jsou vaše turistické zkušenosti.

Rozhodně také nevynechejte návštěvu hory Sion, která je poutním místem mnoha Židů, křesťanů i muslimů. Naleznete zde nádherné historické budovy, hrobku krále Davida, ale i místnost Poslední večeře Páně.

Posledním, avšak neméně známým, místem je město Nazareth, které je zároveň největším arabským městem v zemi. Ročně zde proudí miliony turistů, kteří chtějí spatřit město Ježíše Krista, Baziliku Zvěstování a celkově tak nasát zdejší duchovní atmosféru.

Místní kuchyně

Místní kuchyně byla výrazně ovlivněna přistěhovalci, kteří do země přicházeli od konce 19. století. Izrael je také místem mnoha různých kuchařských tradic. Největší vliv na stravování místních mají především muslimské zásady.

Rozhodně zde stojí za vyzkoušení Sfenj, což je dezert velmi podobný donutům. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších jídel „z ulice“. Je vyroben z neslazeného těsta, které je pak tvarováno do kroužků či disků, osmaženo a posypáno cukrem. Určitě jej doporučujeme jíst přímo na místě!

Další pochoutkou, kterou byste neměli vynechat, je Khachapuri. Jedná se o velmi oblíbené jídlo, které si můžete dát na snídani či brunch. Toto pečivo svým tvarem připomíná loď. Je plněno mnoha sýry a doplněno sázeným vejcem. Navíc se nejedná o nic drahého, takže si jej může dopřát opravdu kdokoli!

Zajímavosti

1.    V Izraeli byste našli skoro nejvíce IT a technologických společností na světě.
2.    První mobilní telefon na světě značky Motorola byl vyvinut právě v Izraeli.
3.    Kvůli vysoké koncentraci soli se do Mrtvého moře, které se nachází právě v Izraeli, nikdy neponoříte.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021