Blogujeme

Japonsko: podívejte se s námi do Země vycházejícího slunce

Japonsko je bezesporu jednou z nejkrásnějších asijských lokalit, které můžete navštívit. Mísí se zde nejen nádherná kultura, ale i pokročilý technologický vývoj a rozhodně zajímavá kuchyně.

06. 01. 2022
Gastrotoulky

Pokud bychom název „Japonsko“ doslovně přeložili, dostaneme právě název „Země vycházejícího slunce“. Ačkoli se nejedná o přespříliš velkou zemi, tvoří ji celkem 6 852 ostrovů.

Základní informace

Hlavním a zároveň nejrušnějším městem Japonska je Tokio, které je domovem asi 38 milionů lidí.

Je 61. největší zemí na světě, svou populací pak 11. nejlidnatější. Jako my máme prezidenta, Japonsko má císaře, aktuálně 126. v pořadí.

Kultura

Japonsko má fascinující a mnohostrannou kulturu. Na jedné straně je prostoupena nejhlubšími tradicemi starými tisíce let, na druhé straně je to společnost v neustálém stavu rychlého proměny, s neustále se měnícími výstřelky, módou a technologickým rozvojem. Japonsko je tak opravdu velmi fascinující zemí, kterou se rozhodně vyplatí navštívit!

Japonsko je celosvětově známé jako národ ponořený do kultury, která spojuje jak tradici, tak modernost. Tisíce let jako izolovaná ostrovní země umožnila Japonsku projít různými kulturními evolucemi o samotě a vytvořit tak skutečně jedinečnou tradiční kulturu. Jak narůstaly vazby s jinými zeměmi, byla japonská tradice ovlivňována a měněna, aby vytvořila jedinečnou kulturu moderního Japonska, která je evidentní v kombinaci tradičních konceptů s nejnovější technologií a uměním, které ohromily zbytek světa.

Tradiční japonské domy mají velmi charakteristické prvky, které je činí jedinečnými. Jsou jimi například rustikální podlahy zvané tatami rohože, posuvné dveře zvané fusuma a kamidana nebo butsudan, což jsou domovní oltáře nebo svatyně.

Domácí oltáře a svatyně slouží k vzdávání úcty předkům a k uctívání. Ve skříni je obvykle figurka Buddhy, svícny, vonné tyčinky, zvonky a místo na zanechání obětin na oltáři.

Co zde navštívit

Rozhodně byste neměli vynechat Kjóto (Kyoto), kde se vám Japonsko představí v té nejryzejší podobě – gejši v pestrobarevných kimonech vycházejících z dřevěných čajoven, bambusové lesy, chrámy a svatyně ve zlaté, stříbrné a šarlatové barvě, hrabané štěrkové zenové zahrady, složité hostiny podávané na lakovaných talířích, půvabné čajové obřady a trhy plné zajímavých, ale neidentifikovatelných přísad. Vydejte se směrem k horám do okolních čtvrtí, kde najdete úzké kamenné uličky, staré dřevěné domy, mnichy ve vlajících róbách a zvuky zpěvů a gongů z mnoha chrámů a svatyní.

Za zmínku stojí také Nikko. Nikko je chrámové město a místo světového dědictví UNESCO v horách několik hodin severně od Tokia a představuje skvělé útočiště z města. Oblast je známá svými zářivými podzimními barvami. Na zalesněném svahu jsou rozesety chrámy a svatyně s rumělkovými branami a mechem pokrytými kamennými lucernami. Hlavní atrakcí je svatyně Toshogu, ohromující komplex s více než tuctem bohatě zdobených červených a zlatých budov mezi obrovskými prastarými cedry.

Místní kuchyně

Japonská kuchyně nabízí nepřeberné množství gastronomických lahůdek s neomezenou škálou regionálních a sezónních jídel.

Sushi je nejznámější japonské jídlo mimo Japonsko a jedno z nejoblíbenějších jídel mezi Japonci. V Japonsku se sushi obvykle užívá při zvláštních příležitostech, jako je oslava. V minulých staletích „sushi“ označovalo nakládané ryby konzervované v octě. V dnešní době lze sushi definovat jako pokrm obsahující rýži, který byl připraven se sushi octem. Existuje mnoho různých druhů sushi.

Tempura jsou kousky lehce opražených mořských plodů a zeleniny. Tempura, kterou do Japonska zavedli v 16. století Portugalci v Nagasaki, se během staletí vyvinula v oblíbené japonské jídlo v Japonsku i mimo něj.

Ramen je nudlová polévka, která byla původně dovezena z Číny a v posledních desetiletích se stala jedním z nejoblíbenějších jídel v Japonsku. Existuje ve více variacích, každá je jedinečná svými nezaměnitelnými chutěmi.

Zajímavosti

1. Japonské vlaky šinkanzeny jezdí rychlostí až 300 km/h.
2. Národním sportem je v Japonsku sumó.
3. Abyste se stala v dnešní době gejšou, musíte být rodilá Japonka.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021