Blogujeme

Kanada: poznejte zemi javorového listu!

Kanada – země Severní Ameriky, která je pověstná nejen svým chladným počasím, ale také nádhernou přírodou či zimními sporty. Podívejte se na ni dnes spolu s námi!

24. 11. 2021
Gastrotoulky

Díky své rozloze neuvěřitelných 9 984 670 km2 se jedná o druhou největší zemi na světě. I u této země mnoho lidí špatně určuje hlavní město – není jím Toronto, ale Ottawa. Mimo angličtinu je tu další nejrozšířenější jazyk francouzština.

Základní informace

V minulosti byla Kanada britskou kolonií, později však získala nezávislost. I přesto je zde však hlavou státu stále Alžběta II.

Kanada oplývá hlavně velkým množstvím nerostného bohatství a byla jedním ze zakládajících členů NATO (Severoatlantické aliance).

Kultura

Kultura Kanady byla primárně ovlivněna různými evropskými kulturami a tradicemi jejích základních národností, zejména britskou a francouzskou kulturou. Nechybí ani vlivy z kultur jeho původních obyvatel a ze sousedních USA.

Mezi základní kanadské hodnoty patří spravedlnost, rovnost, začlenění a sociální spravedlnost. Svědčí o tom přístup země k vládnutí, který zahrnuje veřejné zdravotnictví, vyšší zdanění na podporu přerozdělování bohatství, legalizaci sňatků osob stejného pohlaví, zrušení trestu smrti a potlačení krajně pravicové politiky. Kanada má obecně velmi otevřený a akceptující postoj k jiným kulturám a náboženstvím.

V Kanadě existují tři různé skupiny původních obyvatel – První národy, Inuité a Métiové. Lidé z Prvních národů se usadili v Kanadě před více než 15 000 lety a vytvořili mnoho různých komunit, z nichž každá má své vlastní zvyky, kulturu a charakter. Métiové jsou potomky odborů mezi národy Prvních národů a Evropany, především francouzskými obchodníky. Mnoho z nich mluví hlavně anglicky, stále se však u nich setkáte i s francouzštinou, protože se stále více zajímají o tradiční jazyky a kulturu. Inuité jsou potomky kultury Thule a žijí v arktických oblastech Grónska, Kanady a Aljašky.

Co zde navštívit

Jedním z míst, které můžete navštívit, jsou určité Niagáry. Můžete si je prohlédnout hezky zblízka, když se kolem nich projdete, ale klidně také pomocí helikoptéry, která vás vezme až nad ně a vy je tak budete moci uvidět seshora.

Za zmínku určitě také stojí Jasper National Park. Můžete se v něm procházet kaňonem, sjíždět řeku po raftu, ale také zahlédnout na 53 druhů savců, pro které je domovem (např. i medvědy, pumy a jiné).

Místní kuchyně

Kanadská kuchyně má různé ingredience a styly. Je to proto, že kromě silného domorodého vlivu země dovezla mnoho jídel ze dvou zemí, které ji okupovaly ve starověku – Francie a Anglie.

A pak je tu javorový sirup, který je vlajkovou lodí země. Díky svému rozsáhlému území, pokrytému loukami a řekami, si Kanada pochutnává na velmi dobrém mase a rybách. Z ryb je zde asi nejvíce proslulý losos, který může být v závislosti na oblasti země uzený, čerstvý nebo pečený. Zároveň v kanadské stravě nechybí ani dostatečné množství zeleniny.

Pochutnat si tak můžete např. na tourtière, což je masový koláč vyrobený z chlebového těsta plněného masem, který pochází z doby francouzské kolonizace – dříve se podával při významných oslavách, dnes se konzumuje kdykoli během roku.

Zajímavosti

1. Nejnižší naměřená teplota byla v Kanadě v roce 1947, a to -63 stupňů Celsia.
2. 10 % světových lesů se nachází jen v Kanadě.
3. Nejdelší hranice na světě mezi dvěma státy je právě mezi Kanadou a USA.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021