Blogujeme

Medvědí česnek: skvělá surovina na pesto i do mnoha dalších pokrmů

Medvědí česnek je bylinka, která roste ve většině částí Evropy a Asie. List a cibule se dokonce používají k výrobě léků.

21. 06. 2022
Suroviny

Lidé používají česnek medvědí na zažívací potíže, vysoký krevní tlak, kožní vyrážky a další stavy, neexistují však žádné dobré vědecké důkazy, které by tato použití podporovala. Určitě si z něj však můžete udělat velmi chutné pesto, které vás okouzlí svou chutí, nebo se velmi často přidává do klobás a dalších pokrmů.

Příznivé účinky jeho užívání

Přestože se skládá z dlouhého seznamu přírodních látek, má se za to, že zdravotní přínosy medvědího česneku pocházejí z jeho vysokého obsahu sloučenin síry, fenolů a steroidních glykosidů, z nichž všechny jsou považovány za zodpovědné za silné antimikrobiální a antimykotické účinky.

Účinky medvědího česneku na zdraví jsou v mnoha ohledech srovnatelné s česnekem běžným, ale jeho chemické mechanismy se stále zkoumají. Některé studie ukázaly, že tato bylina má téměř 20krát vyšší obsah adenosinu (typ glykosidu) a nabízí dvojnásobný normální obsah ajoenu (sloučenina obsahující síru). Zdá se, že obě sloučeniny spolupracují na stabilizaci krevního tlaku a hladiny cholesterolu, snižují nadměrnou koagulaci a zlepšují metabolismus cholesterolu.

Medvědí česnek v historii

Medvědí česnek se může pochlubit velmi dlouhou historií používání. Řecký botanik z 1. století Pedanius Dioscorides se o něm zmínil ve své pětidílné bylinné encyklopedii a vychvaloval jeho účinnost při čištění a detoxikaci těla. Během středověku král Karel Veliký z dnešní Francie katalogizoval rostlinu ve svém Capitulare de Villis imperialibis, průvodci, který zdůrazňoval léčivé vlastnosti běžných bylin.

V roce 1992 byl česnek medvědí vyhlášen Společností pro ochranu a výzkum evropské flóry rostlinou roku. A i když je medvědí česnek snadno zastíněn svými lukrativnějšími příbuznými, stále si uchovává ty samé úžasné zdravotní výhody, které mu zpočátku vynesly tolik vážený titul.

Pěstování

Medvědí česnek je nenáročná bylina, která se nejlépe pěstuje v mírných pásmech. Stejně jako jeho blízký příbuzný, česnek obecný, i česnek medvědí prospívá v chladném počasí a nejčastěji se sází na podzim, aby měl celou zimu na to, aby začal rozvíjet svůj kořenový systém.

Medvědí česnek nejlépe roste v písčitých, dobře propustných hlinitých půdách, které rostlinu chrání před přemokřením. Listy a květy medvědího česneku lze sklízet každé jaro. Mezitím mohou být cibulky vykopány každé léto a znovu zasazeny pro růst v nové sezoně.

Odkud pochází jeho název?

Podle legendy byl medvědí česnek pojmenován pro svou zjevnou přitažlivost pro medvědy hnědé žijící v rodné oblasti rostliny v severní Evropě. Protože to byl často první zdroj potravy, který měli po zimní hibernaci k dispozici, věřilo se, že lahodná bylina je zdrojem vitality a síly.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021