Blogujeme

Mexiko: vypravte se s námi do země velmi ostrých jídel

Do Mexika ročně zamíří mnoho turistů z celého světa, nabízí totiž mnoho skvělých zážitků – od těch gastronomických a přírodních až po ty kulturní.

24. 06. 2021
Gastrotoulky

Mexiko sdílí s USA velmi podobný název – Spojené státy mexické. Počtem obyvatel je asi 11. nejlidnatější na světě a 13. největší v rámci rozlohy. Úředním jazykem je zde španělština, paradoxem však je, že se jedná o největší španělsky-hovořící zemi. Téměř 90 % obyvatelstva je katolického vyznání, doplňují je protestanti.

Základní informace

Mexiko oficiálně vzniklo v roce 1810, tehdy však ještě pod nadvládou Španělů. Osamostatnění proběhlo až o několik let později. Pravděpodobně nejslavnější civilizací, kterou byste si mohli ve spojení s Mexikem spojit, jsou Mayové a Aztékové.

Mexiko je dodnes bráno jako velmi chudá rozvojová země, obchodní vztahy jsou mezi USA a Kanadou na slušné úrovni, politické však už nikoli. Největším problémem je hlavně nelegální migrace.

Kultura

Tato země kulturou jen víří – najdete zde nejen skvělé umělce, ale i velmi zručné řemeslníky. Jejich specializací je zejména hrnčířství.

Jelikož se jedná o poměrně „divoký národ“, asi vás nepřekvapí, že tu ročně probíhá mnoho slavností. Oslavy jsou zde doprovázeny tancem a zpěvem a probíhají venku za přítomnosti mnoha lidí.

Lidé jsou v Mexiku velmi nábožensky založení a rodina tu snad má ještě větší význam než u mafie. Skoro nikdy se na vás nezamračí – jsou věčně usměvaví, přátelští a umí vám snadno dodat energii.

Co zde navštívit

Pokud máte rádi písečné pláže, určitě doporučujeme navštívit Mayskou riviéru. Tato oblast se může pochlubit řadou zábavných věcí, jako je plavání delfínů a rejnoků, šnorchlování mezi útesy a tropickými rybami, stejně jako potápění v největším podmořském muzeu na světě (velkolepá sbírka soch ponořených do hloubky až 8 m). V regionu je také mnoho starověkých mayských ruin.

Za zmínku stojí také „Mexický Grand Canyon“. Chihuahua, jeden z nejsevernějších států Mexika, je domovem jedné z nejnavštěvovanějších přírodních atrakcí v zemi – ohromujícího měděného kaňonu (Barranca del Cobre). Nachází se v oblasti známé jako Sierra Madre Occidental a skládá se z velkolepé skupiny hlubokých kaňonů.

A pokud milujete historii, pak určitě nevynechejte Mexico City. Naleznete zde plno muzeí, galerií, ale i zábavných atrakcí.

Místní kuchyně

Jídlo je pro Mexičany velmi důležitou součástí života. Jí také mnohem častěji než lidé v ostatních zemích světa. U Mexičanů většinou probíhají dvojí snídaně – první je brzy a většinou se jedná o ovoce. Ta pozdější je už sytější. Obědy probíhají přibližně ve stejnou dobu jako jinde ve světě, večeře však mají až pozdní – nejdříve po 20. hodině.

Mezi tradiční dobrůtky se řadí zejména tortilly na mnoho způsobů, polévky (sopas), burritos, fajitas, chilli con carne a mnohé další.

Zajímavosti

1.    Mexické bankovky obsahují také Braillovo písmo, aby slepí věděli, čím ve skutečnosti platí.
2.    Průměrný Mexičan má za rok „vydřeno“ asi 2 246 hodin poctivé práce.
3.    Caesar salát, který si dnes můžete vychutnat prakticky v jakékoli restauraci, pochází právě z Mexika (Tijuany).

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021