Blogujeme

Německo: země pořádného piva a nádherných hor

Německo, celým názvem Spolková republika Německo, si pro své turisty skýtá mnohá překvapení a zajímavosti. Pro Čechy je to navíc soused, za kterým nemusí ani příliš daleko.

27. 01. 2022
Gastrotoulky

Hlavním a také asi nejvíce navštěvovaným německým městem je Berlín. Svou rozlohou je Německo 61. největší zemí na světě, na počet obyvatel dokonce 19. největší.

Základní informace

Německo je poměrně zajímavou zemí, neboť zde naleznete, co do krajin, od všeho něco: strmé hory na jihu, písčité pláně na severu, na západě pak zalesněné kopce a další pláně, které jsou využívány zejména pro zemědělství, na východě.

Ekonomika Německa je velmi prosperující, těží zejména z turistické ekonomiky. Ročně tuto krásnou zemi totiž navštíví miliony turistů, kteří jsou zde přitahováni historií, přírodními krásami, ale i kulturou či vyhlášenou kuchyní (zvláště pak pivy a víny).

Kultura

Německo je známé svou dlouhou a bohatou historii, která ho staví do popředí evropského myšlení, politiky a umění již více než 1 000 let. Tato historie formovala kulturu, která spojuje převážně křesťanské hodnoty s literaturou, uměním, filozofií, logikou, rozumem, ale také láskou k pivu a tradičním klobásám.

Němci tradičně přikládají velký význam představám o rodině a komunitě. Mnoho Němců má tendenci klást dochvilnost jako vysokou prioritu. A proto právě odtud plyne celosvětový poznatek, že německé vlaky často jezdí perfektně na čas. Německo sdílí velkou část kultury a tradic se sousedními zeměmi, zejména pak s germánsky mluvícím Rakouskem a Švýcarskem. Německá kultura se utvářela tisíce let. Původně to byla pohanská země a poté důležité sídlo Svaté říše římské.

Co zde navštívit

Určitě byste neměli opomenout Braniborskou bránu v Berlíně. Ta byla postavená pro krále Fridricha Viléma II. v roce 1791, zároveň byla první neoklasicistní stavbou města. Měří 26 metrů na výšku, a to včetně Quadrigy – velkolepého čtyřkoňového vozu nesoucího bohyni vítězství na vrcholu. Jejích šest obrovských sloupů na každé straně konstrukce tvoří pět průchodů: čtyři byly využívány běžnou dopravou, zatímco střed byl vyhrazen královským kočárům.

Pokud jste vyznavači hor, navštivte Schwarzwald. Ten je se svými temnými, hustě zalesněnými kopci jednou z nejnavštěvovanějších horských oblastí v celé Evropě.

Nejlépe uděláte, když se vypravíte na Schwarzwaldskou panoramatickou cestu – 70kilometrovou jízdy autem, která nabízí ty nejlepší výhledy na region spolu s jeho nejlepšími historickými atrakcemi včetně úžasných hradů a četných středověkých měst a vesnic.

Místní kuchyně

I když existují v německé kuchyni určité regionální rozdíly, většina německých receptů se silně zaměřuje na chléb, brambory a maso (zejména vepřové), a také na spoustu zeleniny (zelí a kapusta). Určitě si zde však také pochutnáte na dortících, kávě a pivě.

Určitě někde vyzkoušejte pokrm s názvem Käsespätzle. Je z jihozápadní oblasti Německa a vyrábí se vrstvením malých těstovin Spätzle se strouhaným sýrem a polevou se smaženou cibulkou. Obvykle se podává se salátem a někdy také s jablečnou omáčkou.

Zajímavosti

1. Německo bylo vůbec první zemí, která zavedla letní čas, a to v roce 1916.
2. Gumoví medvídci pochází právě z Německa.
3. Potomci nacistického ministra Goebbelse vlastní nemalý podíl ve společnostech Lidl a BMW.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021