Blogujeme

Velká Británie: země tradic, nepříznivého počasí, ale i mísení mnoha kultur

Velká Británie je nádhernou, avšak velmi „divokou“ zemí a ročně se zde vystřídají statisíce turistů z celého světa. Tím, jak se zde mísí mnoho různých kultur, se jedná o jednu z nejzajímavějších zemí Evropy, možná i na světě.

09. 09. 2021
Gastrotoulky

Velká Británie je celým názvem „Spojené království Velké Británie a Severního Irska“. Británie je zemí, které vládne královna Alžběta II. Celý stát je přitom tvořen čtyřmi zeměmi – Anglií, Skotskem, Walesem a Severním Irskem.

Základní informace

Hlavním a asi i nejznámějším městem je ve Spojeném království Londýn, celkově se jedná o 22. nejlidnatější zemi na světě.

Británie je velmi rozvinutou zemí, která byla až do roku 2020 členem Evropské unie, nyní má s Evropskou unií pouze obchodní dohodu.

Kultura

Kultura je v Británii velmi rozmanitá, neboť je jakousi složeninou kultur Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Každá z těchto zemí má svou vlastní kulturu, které pak tvoří jeden velký celek.

Země je, stejně jako jiné, natolik odlišná, že vám může mnoho věcí zůstat bez důkladné „analýzy místních“ skryto. Kdykoli se zpozdíte, budou se na vás místní dívat s opovržením – Britové jsou totiž velmi přesní. Britové nejsou příliš zvyklí na těsný osobní kontakt, udržujte si proto raději mírný rozestup. Stejně tak si zde lidé příliš často nepodávají ruce – blízké přátele můžete zdravit polibky na tvář, neznámé lidi pouze úklonem hlavy a lehkým úsměvem. Pravidel, která je dobré se naučit, je v Británii zkrátka více než dost.

Zajímavé je, že ještě před půl stoletím by společný život bez manželství byl „něčím hříšným“. Manželství se za tu dobu také velmi změnilo – páry stejného pohlaví mají nyní právo uzavírat manželství i občanská partnerství.

Co zde navštívit

V Británii si každý najde něco – můžete tu navštívit malebné vesničky a statky, hrady, ale i umělecké galerie, muzea a mnohem více.

Mimo Londýn nabízí Británie mnoho dalších krásných měst, mezi nimi např. i Edinburgh. Je oblíbený pro své zachovalé historické budovy, ale i majestátný hrad.

Ve městě Bath zase naleznete krásné historické římské lázně, léčivé vody byste zde mohli najít už přes 2 000 let. Nejsou sice přímo určeny ke koupání, ale v okolí je lázní (přístupných) mnohem víc.

Zapomenout nesmíme ani na Stonehenge. Stále se věří, že je to místo stvořené bohy jako místo k uctívání.

Místní kuchyně

V Británii můžete najít mnoho skvělého, zejména pak co se týče místní gastronomie. Klasickým místním lákadlem, které musíte při vaší návštěvě vyzkoušet, je Fish and Chips. Ryby a hranolky si však vychutnávejte raději tam, kde je dělají čerstvé a přímo vám na očích. Určitě se vyhněte stánkům, kde jich ve výloze leží už několik.

Lahůdkou je i Beef Wellington, tedy steak obalený v patê a poté stočený v pečivu. Má se za to, že tento pokrm vznikl ve Francii na základě pokrmu filet de bœuf en croûte (tedy hovězí filé v pečivu).

Zajímavosti

1. Předtím, než se v Londýně stanete taxikářem, se musíte naučit přes 25 000 různých ulic.
2. Název Big Ben nezastupuje věž s hodinami, ale zvon, který je v ní umístěn.
3. Británie je vyloženě čajová velmoc – vypije se ho zde nejvíce na světě.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021