Blogujeme

Vietnam: poznejte tuto krásnou zemi jihovýchodní Asie

I přesto, že patří Vietnam mezi jednu z nejznámějších zemí Asie, o něm vlastně zase tak moc nevíme. Mnoho z nás určitě někdy vyzkoušelo typickou vietnamskou kuchyni, zajímavostí je o této zemi přitom mnohem více.

26. 04. 2022
Gastrotoulky

Vietnam se nachází v oblasti považované za kolébku lidstva, je přitom jedním z prvních zemědělských center provozujících pěstování mokré rýže.

Základní informace

Na základě sociálně-ekonomického rozvoje v éře Dong Son a vzhledem k boji proti přírodním katastrofám a zahraniční invazi vznikl stát Van Lang, první stát ve Vietnamu, v 7. století před naším letopočtem. Obyvatelé Van Lang svou tvrdou prací a kreativitou vytvořili civilizaci, která ovlivnila celý region jihovýchodní Asie.

Společně s vytvořením prvního státu v historii Vietnamu došlo k vývoji rozmanité ekonomiky a vyspělé civilizace známé jako civilizace Rudé řeky (nebo civilizace Dong Son), kterou symbolizoval bronzový buben Dong Son, dědictví odrážející životní styl, tradice a kulturu starých Vietnamců.

Kultura

Důvěra je ve Vietnamu velmi dlouhý proces. Tohle asi tedy rozčiluje obchodníky, kteří přijíždějí do Vietnamu se svými vlastními představami o tom, jak by věci měly fungovat. Podnikatelská kultura zde totiž není tak jednoduchá. Je založena na důvěře a osobní pověsti; dokud vás vaši obchodní partneři nepoznají jako osobu, bude směrem k vám vždy existovat určitá míra podezření. Důvěra se zde buduje roky, její zničení však může trvat jen několik málo sekund.

Je také třeba zachovávat respekt ke starším. Věk je jednou z prvních otázek, na kterou se vás ve Vietnamu zeptají. Jejich společnost je postavena na konfuciánské víře, kde jsou zkušenosti a moudrost vysoce respektovány. To znamená, že čím jste starší, tím větší respekt budíte. Podobně je tomu i u večeří, kdy jsou nejprve obslouženi nejstarší lidé; rovněž i doma nebo v práci mají jejich názory větší váhu.

Co zde navštívit

Vietnam je úžasný mix přírodních zajímavostí a kulturní rozmanitosti. Scenérie sahá od rozeklaných vrcholků viděných od klikatých horských průsmyků až po zelenající se rýžová pole „natřená“ všemi odstíny zeleně.

Milovníci outdoorových aktivit se mohou prokousat přírodou v četných národních parcích, kde je oblíbená turistika, cyklistika a jízda na kajaku.

Určitě stojí za zmínku zátoka Halong. Krasová přímořská krajina zálivu Halong je jedním z nejlepších míst k návštěvě na světě pro úchvatné výhledy na moře a je na seznamu světového dědictví UNESCO. V této zátoce v Tonkinském zálivu leží tisíce vápencových ostrovů, které jsou po tisíciletí erodovány do rozeklaných vrcholků působením větru a vody. Vzhledem k tomu, že scenérie zálivu je nejlépe vidět na lodi, je to hlavní cestovní oblast.

Pro fanoušky velkých měst není žádná návštěva Vietnamu úplná bez návštěvy Ho Či Minova Města, rušného obchodního centra země. Jeho centrem je Dong Khoi, relativně malá a snadno splavná centrální čtvrť, ve které se nachází většina památek města.

Místní kuchyně

Vietnamci velmi respektují harmonii ve svých pokrmech. Pokrm musí splňovat dva základní požadavky: být chutný a zdravý. K tomu využívají výživné a zdravé ingredience, jako jsou zelenina a ovoce. Ty se snaží kompenzovat masitou složku pokrmu. Toto smýšlení je zcela odlišné od západní kuchyně, kde se maso obvykle používá jako střed pokrmu. Kvůli tomu mají vietnamská jídla překvapivě nízké množství tuku, na rozdíl od západních jídel, která obvykle používají příliš mnoho masa, nebo čínských jídel, která nadměrně používají olej.

Zajímavosti

1. Vietnam je často označován jako „král kešu oříšků“.
2. Vietnam má 3 444 km pobřeží.
3. Vietnam je jednou z nejlevnějších zemí na světě, kde lze získat oblečení na míru.

Další články

Španělsko: země býků i pestré kuchyně
Gastrotoulky

Španělsko: země býků i pestré kuchyně

30. 04. 2021

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami
Recepty

Španělská paella: šafránová rýže s kuřecím masem a krevetami

30. 04. 2021

Jamón serrano: poznejte jednu z
Suroviny

Jamón serrano: poznejte jednu z "nej" šunek na světě!

03. 05. 2021

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami
Recepty

Salát z tresky Brandade s bramborami, kajenským pepřem a černými olivami

04. 05. 2021